SF UNGDOM AFHOLDER NATIONAL AKTIONSDAG I TI BYER I DAG

03. september 2009   |   SF Ungdom  |  Flere pressemeddelelser

Unge mennesker liggende i soveposer. Dette uvante syn er hvad der møder beboerne i en række danske byer, når SF Ungdom torsdag eftermiddag gennemfører en opsigtsvækkende happening i ti danske byer.

Pressemeddelelse fra SF Ungdom, torsdag d. 3. september 2009
Er du også træt af at vente på bussen?

Unge mennesker liggende i soveposer. Dette uvante syn er hvad der møder beboerne i en række danske byer, når SF Ungdom torsdag eftermiddag gennemfører en opsigtsvækkende happening i ti danske byer.

Find liste over byer hvor aktionen gennemføres og kontaktinfo på lokalaktive nederst!

Liggende i soveposer – for at symbolisere den lange ventetid i den kollektive trafik alt for mange steder i Danmark – vil unge SFU-aktivister i eftermiddag med skilte med spørgsmålet ”Er du også træt af at vente på bussen” sætte fokus på, hvor sjældent busserne kører.

”Busserne kører håbløst ringe her i byen,” forklarer Nathalie Tobiesen Schmidt, der er en af de aktionerende unge i Tønder.

SF Ungdoms landsformand Pelle Dam mener, at regeringen burde sikre bedre rammer for den kollektive trafik i Danmark, og at kommunalpolitikerne i fx Tønder burde prioritere den kollektive trafik højere.

”Vi mener, at billetterne burde være væsentligt billigere, og at der burde være mange flere afgange. Lige nu er transport en kæmpe udgift på manges budget, samtidig med at man skal vente alt for længe på bussen eller toget. Det kan simpelthen ikke passe,” mener han.

SFU-formanden påpeger, at det også ville være godt for klimaet, hvis den kollektive transport blev bedre og priserne blev sat markant ned.

”Der er helt sikkert mange flere, der ville tage bus og tog, hvis det var billigere og der var flere afgange. Og hvis vi kan flytte nogle folk fra bilen og over i den kollektive transport kan vi jo få nedsat CO2-udslippet, hvilket der i allerhøjeste grad er brug for – for klimaets skyld,” mener Pelle Dam.

Aktionen finder sted torsdag d. 3. september en række steder i landet. Oversigten findes nedenfor. Den landsdækkende happening er en del af SF Ungdoms kampagne Bedre Hverdag Nu – læs mere på www.bedrehverdag.nu.

For yderligere oplysninger, supplerende udtalelser eller lignende, kontakt:
Pelle Dam, landsformand for SF Ungdom, mobil 21 45 50 29, mail pelle@sfu.dk.
Eller en af de lokale kontaktpersoner – se listen nedenfor!

Torsdag d. 3. september    Kontaktperson + mobilnummer + mailadresse
Odense    Emilie Dahler, 26 14 80 35, emiliedahlereriksen@gmail.com

Viborg    Ditte Karla, 27 63 81 74, dittelott@hotmail.com og Mads Vetter, 22 29 56 93, madsvetter@gmail.com

Vejle    Theis Sommer, 51 29 06 72, tsc.sommer@gmail.com

Nyborg    Rikke Zachar 30 28 13 47 rikkezachar@gmail.com og Anders Waase 28290551, anden4220@gmail.com

Ålborg    Kasper Munk Rasmussen, 22 83 95 57, mr.kasper@gmail.com

Frederiksberg    Cecilie Goll, 27 83 06 05, maguritten@hotmail.com

Svendborg    Lea Poulsen, 60 24 92 58, lea_poulsen@msn.com
Tønder    Nathalie Tobiasen Schmidt, 21 22  36 50, nathalietobiesenschmidt@hotmail.com

(Ribe)    Maiken Andersen, 21 29 24 91, maikenkatten@live.dk

(Slagelse)    Nathalie Rasmussen, 28 14 34 19, nathalie-rasmussen@hotmail.com

Kerteminde    Sara Durand, 27 85 53 30, sara_durand93@hotmail.com

København    Signe Rieland, 22 33 96 88, signerieland@gmail.com

Hjørring (måske anden dato)    Julie Skov, 60822984, julie-skov@hotmail.com

Kontaktperson:

Pelle Dam

21 45 50 29

pelle@sfu.dk

Afsender:

SF Ungdom

Blegdamsvej 24A
2200 København N

35 36 17 77

sfu@sfu.dk

http://www.sfu.dk